- normál „ablak-keret”
- rejtett profilos „ablak-keret”
- alu-fa hibrid szerkezet
- portál-szerkezet
- látszóbordás függönyfal
- strukturális függönyfal
- félstrukturális függönyfal
- pontmegfogásos rendszerek
Normál „ablak-keret”
Ezek a legáltalánosabban alkalmazott megoldások. A jobb hőszigetelés érdekében a profilok szerkezeti mélységét növelik, hogy minél vastagabb (jobb hőszigetelő) üveget be tudjanak fogadni, de a látszó felületeket itt is próbálják minimalizálni. Ezen szerkezetek üvegezése mindig a belső tér felől történik. A profil és az üvegtábla közötti rés zárását gumiprofil, esetenként szilikon biztosítja. Az alkalmazott tömítő szilikon minőségét, fajtáját úgy kell megválasztani, hogy ne lépjen reakcióba az elsődleges butil tömítőanyaggal a szigetelő üvegen belül. Ehhez kérje a szigetelő üveg gyártójának tanácsát! Figyelem: a kémiai folyamat akkor is megindulhat, ha a beépítéskor alkalmazott szilikon és a szigetelő üveg peremtömítése fizikailag nem érintkezik egymással! A peremtömítés poliuretán vagy poliszulfid anyaggal készül.
Rejtett profilos „ablak-keret”
Az üvegszerkezet külső rétege túl van nyújtva 1-2 vagy akár az összes oldal irányába, annak érdekében, hogy beépítést követően az üvegszerkezet takarja a befogadó nyílászáró profilt. Ezeket hívjuk szoknyás üvegnek. A külső üvegtáblák ilyenkor mindig legyenek edzettek (ESG)! 3 rtg-ű üvegszerkezetek esetén jellemzően lágybevonatos a külső üvegtábla. A lágybevonatot a szoknya részről el kell távolítani! A bevonat eltávolítása után, professzionális automatizált megoldások esetén is maradhatnak olyan felületi optikai jelenségek, melyek miatt a szoknya részt nem homogén feketének látjuk. Létezik tökéletesen homogén (igény szerint jellemzően fekete színű) peremfestési megoldás, mely tökéletes optikát biztosít az ilyen felületeknek, de lágybevonatos üvegek esetén nem alkalmazható! Ha ilyen igény merül fel, akkor a konstrukciót úgy kell megválasztani, hogy a lágybevonatok a 3. illetve 5. pozícióba kerüljenek. Bármelyik verzióval is készül a szoknya rész, egy ilyen kialakítású szigetelő üveg minden esetben UV-álló peremtömítéssel kell készüljön, a gázzárási szempontoknak is megfelelő szilikonnal!
Alu-fa hibrid keret
A külső tér felől alumínium anyagú takaróelemek védik a fa felületét. Ezen szerkezetek üvegezése a külső tér felől történik. A profil és az üvegtábla közötti rés zárását gumiprofil biztosítja. Az üvegszerkezet összvastagságával szembeni tolerancia szigorúbb lehet a többi megoldáshoz képest! A peremtömítés poliuretán vagy poliszulfid anyaggal készül.
Portál-szerkezet
Alumínium anyagú hőhídmentes fogadószerkezetek. A jobb hőszigetelés érdekében a profilok szerkezeti mélységét növelik, hogy minél vastagabb (jobb hőszigetelő) üveget be tudjanak fogadni, de a látszó felületeket itt is próbálják minimalizálni. Ezen szerkezetek üvegezése mindig a belső tér felől történik. A profil és az üvegtábla közötti rés zárását gumiprofil biztosítja. A peremtömítés poliuretán vagy poliszulfid anyaggal készül.
Látszóbordás függönyfal
Üzemi körülmények között megmunkált, de helyszínen összeállított hőhídmentes alumínium vázrendszer, mely jellemzően függőleges (lizéna) és vízszintes (borda) elemekből tevődik össze. Ezen szerkezetek üvegezése a külső tér felől történik. A profil és az üvegtábla közötti rés zárását gumiprofil biztosítja. Az elhelyezett üvegtáblák kívülről nyomóprofil segítségével vannak megfogatva, mely a lizénák illetve bordák tengelyében mechanikusan, csavarozással vannak rögzítve az alumínium vázrendszerhez. A csavarozással különösen vigyázni kell, mert félre is csúszhatnak a csavarok, és mechanikusan megsérthetik az üvegtáblák szélét, amely, még ha esetleg rögtön nem is látszódik, később (a normál klimatikus terhek vagy egyéb mechanikai hatások miatt) az üvegtábla berepedését, eltörését okozhatja. A peremtömítés poliuretán vagy poliszulfid anyaggal készül. A nyomóprofilokra jellemzően fel szokott kerülni az úgynevezett pattintó profil, mely porszórással színre festett, mint a lizénák és bordák, és fizikailag védi a csavarozást és egységes optikát biztosít a vázrendszernek.
Strukturális függönyfal
Alapvetően a látszóbordás függönyfalnak megfelelő a rendszer, de kívülről nincsenek egyik irányban sem nyomóprofilok és így külső oldali takaróprofilok sem. A szigetelő üvegek peremtömítésébe rejtett (szakaszos vagy folyamatos) U-csatorna segítségével rejtett rögzítő elemekkel szorítják a függönyfal vázához az üvegszerkezeteket. Három rétegű szerkezetek esetén a belső oldali légrésbe javasolt az U-csatornák elhelyezése. Az üvegezés értelemszerűen itt is kívülről történik. A fogadó profil és az üvegtábla közötti rés zárását gumiprofil biztosítja. A peremtömítés UV-álló anyaggal készül, a gázzárási szempontoknak is megfelelő szilikonnal. A külső üvegtábla mindig edzett (ESG) kell legyen! Strukturális üvegszerkezeteknél soha ne alkalmazzunk 4 mm vastag üvegeket, csak vastagabbakat! Ha biztonsági üveg szükséges, 3+3 felépítés ne legyen, csak vastagabb üvegekből álló! A beépítést követően az üvegtáblák között kialakuló jellemzően 20 mm körüli hézagot a helyszínen tömíti ki a beépítő cég. A tömítés anyagainak kompatibilisnek kell lenniük a peremtömítés szilikonjával! Strukturális függönyfalak nyíló elemeihez szükséges üvegszerkezetek 4 oldalon szoknyás kialakításúak. A külső üvegtáblák ilyenkor ezeknél a szerkezeteknél is mindig edzettek! Három rétegű üvegszerkezetek esetén jellemzően lágybevonatos a külső üvegtábla. A lágybevonatot a szoknya részről el kell távolítani! A bevonat eltávolítása után, professzionális automatizált megoldások esetén is maradhatnak olyan felületi optikai jelenségek, melyek miatt a szoknya részt nem homogén feketének látjuk. Létezik tökéletesen homogén (igény szerint jellemzően fekete színű) peremfestési megoldás, mely tökéletes optikát biztosít az ilyen felületeknek, de lágybevonatos üvegek esetén nem alkalmazható! Ha ilyen igény merül fel, akkor a konstrukciót úgy kell megválasztani, hogy a lágybevonatok a 3. illetve 5. pozícióba kerüljenek. Bármelyik verzióval is készül a szoknya rész, egy ilyen kialakítású szigetelő üveg minden esetben UV-álló peremtömítéssel kell készüljön, a gázzárási szempontoknak is megfelelő szilikonnal! A strukturális nyíló szerkezeti elemre kerül felragasztásra a szoknyás üveg, miután a szigetelő üveg már 24 órát pihent vízszintes helyzetben a peremtömítés elkészítése után. A szoknya rész és az alumínium szerkezet között UV-álló, strukturális ragasztó szilikon biztosítja a kapcsolatot. A ragasztás az üvegfeldolgozó cég üzemében készül! A ragasztást követően is be kell tartani az előírt technológiai időket a rakodás illetve szállítás és helyszíni beépítés előtt!
Félstrukturális függönyfal
A látszóbordás és a strukturális megoldás kombinációja. A függőleges és a vízszintes irányok közül az egyik látszóbordás, a másik strukturális. Lehet így is, úgy is. Az oldalarányok függvénye is lehet, hogy a strukturális élen szükséges-e U-csatornás rögzítés. A peremtömítés UV-álló anyaggal készül, a gázzárási szempontoknak is megfelelő szilikonnal.
Pontmegfogásos rendszerek
Magától értetődő megoldás ilyen szerkezeteknél az üvegtáblák átfúrása. Távtartó gyűrű segítségével a furatok környezete is megfelelő minőségben tömíthető. A peremtömítés UV-álló anyaggal készül, a gázzárási szempontoknak is megfelelő szilikonnal. Lágybevonatos üveg nem alkalmazható a furatolás technológiai körülményei miatt, ezért egy furatos két rétegű szigetelő üveg Ug értéke mindenképp rosszabb lehet csak, mint 1,1. A legújabb fejlesztések a speciális felületi ragasztások irányába mutatnak, pl. Fischer és Dow Corning fejlesztések:
https://www.fischer.co.uk
https://www.dowcorning.com